(02)566 90 60 tajnistvo@os-kapela.si

Pri pouku angleščine so se učenci 4. razreda preizkusili v dramskem nastopu zgodbe The ant and the grasshopper, ob uporabi malega lesenega gledališča, ki se imenuje kamišibaj.

Kamišibaj gledališče je umetnost pripovedovanja ob slikah na malem lesenem odru. Prihaja iz Japonske, kjer kami pomeni papir, šibaj pa gledališče. Izvajalec stoji ob malem lesenem odru, na katerem v slikah teče zgodba, ki jo ta pripoveduje. Slike prikazujejo pomembne dogodke v zgodbi, podobno kot pri stripu.

Za potrebe pouka so učenci dramski nastop izvedli v skupinah, tako da so se ob spretnem menjavanju vlog preizkusili tako v vlogi pripovedovalca kot v vlogah karakterjev iz zgodbe ter v vlogi učenca, ki je v pravem trenutku zamenjal ilustracijo. Učenci so pri pouku likovne umetnosti sami pripravili ilustracije, nakar so se morali naučiti besedilo zgodbe, da so svoj nastop lahko uspešno izpeljali. Učenci so se odlično pripravili in me navdušili za nadaljnjo uporabo te tehnike pri pouku.

Kot zanimivost dodajam, da 7. decembra obeležujemo Svetovni dan kamišibaja. Kamišibaj, japonska zvrst pripovedovanja, se zadnja leta močno uveljavlja tudi pri nas. Navdušuje ljudi vseh starosti. Od leta 2013 poteka vsako leto slovenski kamišibaj festival, ki doživlja precejšnjo pozornost.

Tehnika kamišibaja je tudi izjemno izobraževalno orodje. Učitelji in vzgojitelji uporabljajo kamišibaj kot interaktivno orodje za pripovedovanje zgodb, poučevanje in spodbujanje otrokovega razvoja.

Medtem ko poslušajo zgodbo in spremljajo slike, otroci izboljšujejo svojo pozornost, razumevanje in sposobnost interpretacije dogajanja. Prav tako se učijo osnovnih veščin pripovedovanja, kar spodbuja njihov jezikovni razvoj.

Vesna Ketiš

Orodna vrstica za dostopnost