Šestošolci  so v sredo. 14. 9. 2022 doživeli čudovit dan v vinogradu sredi Kapelskih goric. Ker je naša šola v okviru projekta UNESCO letos posvojila spomenik »ZIDANICA«, smo se odločili, da podrobneje spoznamo vinogradništvo, eno najpomembnejših dejavnosti našega domačega kraja. In ker se vse prične s trgatvijo, smo se z veseljem odpravili v gorice. Po začetnem zanosu je energije nekoliko zmanjkalo, saj so delo oteževale ose, žeja in sonce. A po dveh urah v vinogradu je bila naloga uspešno opravljena in čakala nas je nagrada – kulinarična specialiteta našega kraja: OCVIRKOVICA in sok. Sledil je ogled znamenite Belakove zidanice v Radenskem Vrhu z edinstveno  leseno prešo, ki je danes le še ostanek bogate tehniške dediščine. Učence  je navdušil tudi ogled več kot 300 let stare zidanice iz leta 1611 z znamenito prešo iz leta 1726. Gospod Belak je učencem povedal veliko zanimivega o vinogradništvu, s katerim se ukvarja že več kot 60 let. Vinogradništvo Belak letno pridela 25. 000 l vina, ki ga prodajajo pod imenom Radenčan. Veliko drugih zanimivosti pa čaka še naslednje generacije, ki se morajo truditi, da vsi skupaj ohranjamo našo bogato kulturno dediščino.

Zapisala mag. Bernarda Roudi.