Četrtošolci so z učiteljico Tino Klemenčič v obliki videokonference obeležili letošnji svetovni dan otroka, ki ga vsako leto praznujemo 20. novembra. Na ta dan je bila namreč leta 1989 sprejeta Konvencija o otrokovih pravicah. Gre za prvi pravno zavezujoč mednarodni dokument, ki ga je do danes ratificiralo skoraj vseh 193 držav Organizacije Združenih narodov, ki so se s tem obvezale, da bodo ustvarile prijaznejši svet za otroke.

Na področju boja za pravice otrok je bilo v preteklosti storjenega že veliko, še vedno pa obstajajo številni izzivi, ponekod so se stiske in ranljivosti otrok še povečale.

Učenci so si v uvodu ogledali videoposnetka dveh ambasadorjev Unicefa – z nogometašem Davidom Beckhamom ter s pevko Rito Oro, ki sta spregovorila o svojem otroštvu. Oba posnetka si lahko ogledate tukaj.

RITA ORA, DAVID BECKHAM

V nadaljevanju so se pogovarjali, da je še kako pomembno, da vsaj ta dan otroci preudarno izrazijo svoje mnenje in razmišljanje življenju otrok pri nas in po svetu. Letošnji svetovni dan otroka v Sloveniji namreč poteka pod sloganom »vKLJUČite me, sem KLJUČ do rešitve«.

In tako so tudi četrtošolci aktivno razmišljali, v kakšnem svetu si želijo živeti ter kaj lahko pri tem sami storijo.

Želijo si živeti:

• v čistem, neonesnaženem okolju, kjer bi vsi imeli pitno vodo;
  • v varnem okolju, brez vojn in nasilja, kjer nihče ne bi živel v strahu;
  • v svetu, kjer bi vsi otroci imeli topel dom, hrano, oblačila in obutev, da ne bi nihče čutil pomanjkanja;
  • v svetu »brez korone«, kjer bi lahko živeli svobodneje in ne bi bile zaprte meje …

Tudi na vprašanje, kaj lahko sami storijo, da naredimo korak dalje, so razmišljali zelo zrelo:

• pazimo, da ne mečemo hrane stran;
  • strogo ločujemo odpadke in s tem pripomoremo k manjši količini odpadkov;
  • lahko darujemo, česar ne potrebujemo več: igrače, oblačila, obutev, šolske torbe;
  • držimo se ukrepov, da bo epidemije čim prej konec;
  • kadar je možno, se na pot odpravimo peš ali s kolesom in s tem skrbimo za čistejši zrak.

Po aktivnem razmišljanju in nizanju idej o svetu, v kakršnem bi si želeli živeti, so si ogledali še lanskoletni posnetek slovenskih otrok – ambasadorjev Unicefa. Posnetek si lahko ogledate tukaj.

Združimo moči – bodimo sprememba – začnimo danes.